Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zegar bije – Teatr Rodziny Hałasów

8 sierpnia 2021 @ 19:30

Spektakl wywiedziony z tradycji kolędniczego „wertepu”, wędrownego przedstawienia.

 

Zegar bije

„Dzieło niezwykłej urody w wykonaniu sześcioosobowej rodziny Hałasów. Zobaczcie a słowo teatr nabierze w waszych głowach unikalnego brzmienia…”
Spektakl wywiedziony z tradycji kolędniczego, wędrownego przedstawienia granego od wsi do wsi, od od domu do domu , od człowieka do człowieka – przy stole, na zapiecku, w stodole, w Jurcie. Liryczna opowieść o śmierci, miłości, wędrowaniu. 
Każda historia – jak w średniowiecznym mansjonie – to inna „dziadowska” opowieść wyśpiewana z lirą korbową na tle pięknych kilimów i tajemniczych feretronów. Przetykana muzyką instrumentalną, okraszona szlachetnymi działaniami aktorskimi i piękną scenografią. A wszystko po to by widza oczarować, omamić, porwać w świat wyobraźni ludycznej, prostej, pełnej smaku i bezpretensjonalności.

W spektaklu posłuchamy pieśni dziadowskich zebranych przez Jacka Hałasa, muzyki napisanej i zaaranżowanej na sześcioosobową Rodzinną Orkiestrę oraz Hałasów w aktorskiej odsłonie. 


Pieśni dziadowskie
Wędrujący po terenach dawnej Rzeczypospolitej dziadowie śpiewali pieśni o świętych, o cudownych objawieniach, o końcu świata i Sądzie Ostatecznym, o śmierci i pośmiertnej wędrówce dusz, a także historie oparte na wątkach biblijnych i apokryficznych oraz opowieści o rozmaitych tragicznych zdarzeniach. 
Bogaty i zróżnicowany repertuar pieśniowy dziadów charakteryzował się tym, iż funkcjonujące w nim teksty posiadały swoistą wymowę moralną. W obrazowy sposób ukazywały ogólnoludzkie prawdy, jednocześnie przypominając o wynikających z nich zasadach. 
Rozważania te – jak szlachetny kruszec – szlifowane przez setki lat na bezdrożach Europy, nabrały  wyrazistej i pięknej formy, do dzisiejszego dnia zadziwiającej kunsztem i bogactwem wyobraźni.  Niestety większość  repertuaru dziadowskiego – tak jak i sama postać dziada, lirnika niemal przepadła w odmętach dziejów, wraz z całą mądrością pokoleń zapisaną w pieśniach.  

Jacek Hałas, artysta od wielu lat eksplorujący różne  dziedziny sztuki tradycyjnej – śpiew, taniec, muzykę instrumentalną i rzemiosło – dotarł do nielicznych śladów tego zapomnianego bogactwa. Łącząc doświadczenie z wyobraźnią, oraz praktykując grę na lirze korbowej – archaicznym strunowym  instrumencie wschodnioeuropejskich wędrowców – stworzył na tej bazie nową, artystyczną  formę  dziadowskiej sztuki.
Dzięki współpracy ze znakomitym aktorem i reżyserem Darkiem Skibińskim dziadowskie pieśni stały się przyczynkiem do stworzenia nowej teatralnej formy dla starej sztuki opowieści.

Zespół
Jacek i Alicja Hałas – członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce (Bractwo Ubogich, Muzykanci, Kwartet Wielski), międzynarodowych projektów artystycznych ( Tikkun, Schola Wegajty, Dom Tańca-Poznan) oraz teatralnych (Teatr Strefa Ciszy, Teatr Wegajty) powołali jedyną w swoim rodzaju muzyczno-teatralną trupę, zapraszając do współpracy kolejne pokolenie: Julię, Antoniego, Jonasza i Jakuba Hałasów. Grają też razem koncert i organizują potańcówki jako Rodzinna Orkiestra i Teatr NOISEBAND. 


REŻYSERIA: Dariusz Skibiński

MUZYKA: Jacek Hałas

SCENOGRAFIA:  Jacek Hałas, Dariusz Skibiński

WYSTĘPUJĄ:  Jacek Hałas, Alicja Choromańska-Hałas, Julia Hałas, Antoni Hałas, Jonasz Hałas i Jakub Hałas.

PRODUKCJA:  Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP,  Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Szczegóły

Data:
8 sierpnia 2021
Czas:
19:30

Miejsce

Plac Wolności
Plac Wolności
Opole, 45-370
+ Google Map

Dodaj komentarz